Pracodawca nie ukryje stawek zarobków
Już teraz pracownik może żądać podania informacji o wynagrodzeniu innych osób zajmujących podobne stanowisko i wykonujących pracę porównywalną. Obecnie jednak musi uprawdopodobnić roszczenie z tytułu nierównego traktowania w wynagradzaniu. Niedługo to się zmieni.
Pieniądze to często temat tabu wśród ludzi. Rozmowy o zarobkach niejednokrotnie wywołują zakłopotanie. Dotyczy to zarówno wymiany informacji wewnątrz organizacji, ale też posługiwania się takimi danymi w stosunku do podmiotów zewnętrznych od pracodawcy. Świadomość na temat tego, jak kształtuje się otrzymywana płaca względem innych osób (współpracowników, jak i osób zatrudnionych u konkurencji) istotnie wpływa na podejmowanie decyzji o ewentualnej zmianie dotychczasowego miejsca pracy, a większa świadomość pozwala na dobranie odpowiedniej strategii negocjacyjnej.
Zgodnie z Raportem Płacowym przeprowadzonym przez Hays Poland pod koniec 2023 r. (https://www.hays.pl/raport-placowy/wstep, dostęp na 19 marca 2024 r.) to właśnie poziom wynagrodzenia jest najczęstszym powodem rozważania zmiany miejsca zatrudnienia. Zadeklarowało tak aż 52 proc. ankietowanych.
Niedopuszczalne klauzule
W obecnym stanie prawnym kodeks pracy nie zakazuje wprost obejmowania pracowników klauzulami o obowiązku zachowania przez nich informacji o otrzymanym wynagrodzeniu w poufności. Wobec tego dopuszczalne działania pracodawców w tym zakresie należy badać odnosząc się pomocniczo do poglądów wyrażonych przez przedstawicieli nauki prawa i dorobku orzecznictwa.
Można oczekiwać, że sytuacja w tym względzie stanie się bardziej klarowna po...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta